آموزشگاه بهورزي

(( مراکز آموزش بهورزی قلب تپنده نظام شبکه  ))

دور نما و رسالت مرکز آموزش بهورزی شهرستان نهاوند:

مرکز آموزش بهورزی وزارت بهداشت و درمان متولی جذب و تربیت و بکارگیری نیروهای بومی بعنوان بهورز جهت ارائه خدمات بهداشتی درمانی سطح اول در جامعه روستایی می باشد و در راستای استقرار نظام شبکه های بهداشتی با فناوری روز و در حیطه قوانین و دستورالعملهای موجود متعهد گردیده تا با فراهم آوردن امکانات مورد نیاز و توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در سیستم , خدمات خود را به بهترین شیوه ارائه نماید .

ما برآنیم تا از طریق ارتقاء کیفی برنامه های آموزش و بازآموزی و پیگیری امور رفاهی , اداری بهورزان و مربیان در جهت ارتقاء سطح سلامت مردم از میان سایر ادارات از بهترین شاخصهای مدیریتی و آموزشی برخوردار باشیم .

 

معرفی مرکز آموزش  بهورزی :

در راستای اجرای عدالت همگانی وتحقق اهداف نظام سلامت درکشور ، مراکز آموزش بهورزی و باز آموزی مداوم کارکنان نظام سلامت به عنوان طلایه داران استقرار نظام شبکه های بهداشتی در جوامع روستایی وبا هدف بهره مند کردن خانه های بهداشت از بهورزان دارای مهارتهای کافی و با فراهم آوردن امکانات مورد نیاز منطبق بر فناوری روز و درجهت ارتقاء نظام سلامت ، خدمات خود را به بهترین شیوه ارائه مینمایند .

مرکز آموزش بهورزی شهرستان نهاوند فعالیت خود را از سال 1361 آغاز و حاصل 17 دوره تلاش مستمر وصادقانه مربیان این مرکز تربیت بیش از 200 نفر بهورز جهت شهرستانهای نهاوند ، ملایر ،تویسرکان و هدیه آن به جامعه سلامت کشور می باشد ، از طرفی آموزش PHC و باز آموزی بهورزان شاغل، گامی موثر درجهت ارتقاء سطح آگاهی و مهارت نیروهاست که در نهایت موجب ارتقاء سطح سلامت جامعه می گردد .

کادر آموزشی مرکز آموزش بهورزی شهرستان نهاوند  به شرح زیر می باشند:

v     ویکتوریا محمودی - مدیر و مربی پرستاری

v     مهندس مهرداد سلگی    مربی بهداشت محیط، حرفه ای

v     ناصر سلگی   مربی پیشگیری از بیماریها

v     پریسا زمانی مربی مامایی

 

مهمترین وظایف مرکز آموزش بهورزی :

1-     جذب و پذیرش بهورز:

در این خصوص پس از بررسی پست های بلا تصدی بهورز شهرستان و تعیین روستاهای دارای اولویت از نظر جذب و پذیرش بهورز که از طریق تشکیل کمیته پذیرش بهورز شهرستان شامل : ریاست مرکز بهداشت ، کارشناس مسئول گسترش ، مدیر مرکز آموزش بهورزی و مسئول کارگزینی صورت می گیرد روستاهای اولویت بندی شده جهت دریافت مجوزهای لازم به استان معرفی و اعلام نیاز می گردد. پس از دریافت مجوز از طریق استان این مرکز اقدام به جذب و پذیرش بهورز از طریق اطلاع رسانی در روستاهای تعیین شده نموده و دانش آموزان بهورزی مورد نیاز شهرستان را از بین داوطلبین واجد شرایط  از طریق آزمون کتبی و مصاحبه پذیرش می نماید.

2-   آموزش و تربیت دانش آموزان بهورزی :

این امر از طریق تشکیل کلاسهای آموزشی در دو پایه اول و دوم ( تئوری،عملی و کارآموزی) به مدت 24 ماه معادل 75 واحد درسی انجام می گیرد.

3-    تامین امور رفاهی دانش آموزان بهورزی

4-    آموزش پرسنل جدید الورود مرکز بهداشت شهرستان ( دوره PHC )

5-    بازآموزی بهورزان شاغل شهرستان

6-    همکاری با فصلنامه بهورز از طریق ارسال مقاله ها و اخبار مربوط به بهورزان به استان و نیز توزیع فصلنامه در بین مراکز بهداشتی درمانی و ... و برگزاری آزمون فصلنامه بهورز

7-    تشکیل شورای مربیان به منظور شناسایی و رفع مشکلات آموزشی

8-    برگزاری مراسم بزرگداشت روز بهورز و انتخاب بهورز نمونه

9-    نظارت بروظایف بهورزان خانه های بهداشت

10-  مشارکت در اکیپ نظارتی ستادی از مراکز بهداشتی درمانی

11-  تلاش در راه اندازی و ارتقاء خانه بهداشت های جدید

 

بازگشت

اوقات شرعی
آرشيو اخبارIانتقادات و پیشنهاداتIدرباره شهر ماIنقشه سایتIدانلودIسايتهاي مرتبطIمقالات پزشكيIتفرجگاههاي نهاوندIآثار تاريخي نهاوند